top of page
Вікові особливості розвитку фізичних якостей 

    Усім відомо, що уроки фізичної культури сприяють розвитку основних фізичних якостей. Рівень розвитку сили, швидкості, витривалості, гнучкості та спритності в значній мірі визначає успішність рухової діяльності школярів, то, як вони зможуть опановувати нові форми рухів і застосовувати їх на практиці.

    Розвиток фізичних якостей слід починати з дитячого віку. При цьому необхідно знати, що м'язова сила, витривалість, швидкісні якості та спритність в різні вікові періоди розвиваються не одночасно. Так, у хлопчиків під час навчання в школі відбувається інтенсивне зростання силових показників і витривалості. У період від 7 до 17 років ці якості збільшуються в 2-2,5 рази. Найбільш сприятливим періодом розвитку сили є вік від 7 до 11-12 років, і після 15 років.

    У молодшому та середньому шкільному віці головна мета силової підготовки - зміцнити основні групи м'язів. Для цього можна використовувати вправи з обтяженням (вагою власного тіла), а також вправи, що виконуються з напругою.

    З віком учнів збільшується кількість вправ із зовнішнім опором (набивними м'ячами, гантелями, гумовими амортизаторами).

    У дівчаток силові показники розвиваються до 12-13 років, а потім сила по відношенню до власної ваги (відносна сила) знижується.

    Для дітей молодшого шкільного віку характерна незначна витривалість. Однак уже в десятирічному віці вони здатні виконувати не дуже інтенсивні вправи протягом тривалого часу. Але застосовувати великі навантаження в цьому віці неприпустимо, так як в цей період відбувається найбільш активний розвиток серцево-судинної, дихальної та інших систем організму. Разом з тим необхідно поступово готувати організм школярів до навантажень. Розвивати витривалість у дитячому та підлітковому віці найкраще за допомогою вправ, що виконуються в помірному темпі. Сприяють цьому комплекси вправ з включенням в них бігу та стрибків.

    Особливо сприятливим для розвитку спритності є вік від 7 до 12-13 років. Цьому сприяють висока пластичність центральної нервової системи, інтенсивний розвиток рухового аналізатора, а також використання на уроках вправ, які поступово ускладнюються, ігрових завдань, вправ з предметами.

   Розвиток швидкісних якостей в основному закінчується до 14-15 років. Як свідчить практика, найкращим часом для розвитку швидкості є вік від 10 до 14 років, а найбільш дієвим засобом - біг на короткі дистанції (до 60 м), а також стрибки через скакалку на час. 

     Найвищі темпи розвитку гнучкості спостерігаються у віці від 7 до 10 років. Максимальна гнучкість відзначена у дівчаток в 11-13 років, у хлопчиків - в 13-15 років.

  Щоб уникнути травм, треба особливо обережно виконувати вправи, спрямовані на розвиток рухливості плечових суглобів і хребетного стовпа. Перед виконанням вправ на гнучкість необхідно зробити спеціальну розминку, яка сприяє розігріванню м'язів.

     Слід також знати, що надмірна гнучкість у дітей при недостатньому розвитку сили окремих м'язових груп може привести до порушень постави, плоскостопості та інших відхилень в організмі.

    Оцінити рівень розвитку фізичних якостей школярів, а також їх зміну під впливом регулярних занять фізичною культурою можна за допомогою спеціальних вправ-тестів і навчальних нормативів

bottom of page